PILING, HEROJ VAŠE KOŽE: EVO ZAŠTO JE PRIJEKO POTREBAN
U današnje ubrzano vrijeme njega kože nerijetko opada u drugi plan. Čak i ako nanosimo njegujuće kozmetičke preparate, ako koži ne pružimo detaljno čišćenje, ona neće u potpunosti primiti sve blagotvorne sastojke preparata. Upravo zato je redovan piling ključan korak u pravilnoj njezi lica i tijela. Sama riječ “piling” znači ljuštenje stoga možda ne zvuči primamljivo ili pretjerano njegujuće. No, o čemu se zapravo radi?
Piling u glavnoj ulozi naše njege
Vjerovali ili ne, u prosjeku otpustimo preko osam kilograma viška “mrtvih” stanica kože. Pilingom se zapravo kontrolirano pomaže koži da odbaci “suvišan teret”. Ovim postupkom uklanjaju se odumrle rožnate stanice kože i potiče rast novih zdravih stanica koje pomažu u borbi s celulitom, otvaraju i smanjuju pore te ublažavaju ožiljke i bore.
Također, pilinzi omogućuju ravnomjernije tamnjenje i otvaraju put da aktivni sastojci iz preparata prodru u dublje slojeve. Bitno je pravovremeno započeti pravilnu njegu kože jer se u protivnom usporava obnova i smanjuje broj novonastalih stanica.
Savjeti za početnike
Ako tek razmišljate uvrstiti piling u svoju rutinu, valja se prvo dobro informirati. Za početak birajte nježnije i njegujuće pilinge, bilo za tijelo, lice ili dekolte. Pozornost svakako usmjerite na zrnca u samom pilingu – za tijelo će vam više odgovarati nešto veća zrnca, dok će za kožu lica potpuni efekt imati sitna zrnca.
Primjerice, možete pokušati sa zrncima iz prirodnih izvora kao što su koštice maslina ili marelica, a koja su ipak blaga prema koži te ne zagađuju prirodu jednom kada odu kroz odvod, kao što to čine npr. plastične. Takva zrnca nježno čiste kožu i njeguju je, a to je i jedan od razloga zbog kojeg će ga zavoljeti čak i osobe s osjetljivom kožom.
Kada i koliko raditi piling?
Koliko često trebate nanositi piling ovisi o vašem tipu kože. Primjerice, kod masne i kože mješovitog tipa dovoljno je dva ili tri puta tjedno napraviti piling dok kod suhe i normalne kože to može biti jednom tjedno. Za blistaviji izgled lica preporuča se nanošenje maske, a nakon toga i hidratantne kreme koja će kožu bogato hidratizirati i obnoviti.
Za normalnu i suhu kožu preporuča se tretiranje 1-2 minute, za masnu 4-5 minuta dok kod mješovite kože više pažnje treba posvetiti T-zoni. Najbolje vrijeme za piling je tijekom tuširanja. Sljedeća opcija je prije spavanja jer će se proizvodi za njegu kože bolje upiti. Dobro je napraviti piling i prije depilacije kako bi se lakše riješili uraslih dlačica.
S druge strane, piling se ne savjetuje koristiti za uklanjanje dublje pigmentacije jer zbog jačeg oštećenja kože nastaje upala koja može pogoršati kožu.
Čak i kada niste raspoloženi ili smatrate da nemate dovoljno vremena za njegu, sjetite se što sve koža prođe u jednom danu – od smoga, prašine, kiše i vjetra koji donose sa sobom niz prljavština, a koje čepe vaše pore. Nemojte preskočiti najvažniji korak u njezi jer naša koža sve pamti!
Ponudu prirodnih pilinga za lice i tijelo potražite u našem asortimanu proizvoda.